Historie Engconu

Příběh "Engcon" - iniciativa, která se vyplatila!
stig_engstrom
Stig Engström - zakladatel 

Engcon byl založen v roce 1990, ale celá historie začala ještě pět let předtím, když se jeden vynálezce z Orustu pokoušel někoho přesvědčit, aby zahájil výrobu naklápěcích a rotačních pracovních nástrojů pro rypadla.
Tato nápad v Noreco byl první pro Stiga Engströma,Noreco sídlí v Umeå, servisní společnosti pro průmysl buničiny. A protože Stig je velmi všestranný člověk, pracoval s designem, výrobou a marketingem.
Když tedy vynálezce Ulf Holmdahl šel do Noreco, oslovil řadu výrobců s cílem přimět je, aby vyrobili jeho patentovaný rotační zámek, naklápěcí zámek rychlého závěsu.
Pokud se zeptáte Stiga, pamatuje si to, jako by to bylo včera. Datum bylo 15. září 1985, a to byl skutečný okamžik vzniku Engcon. Stig viděl ve vynálezu veliký potenciál.

Noreco zahájilo výrobu rotátorů, které dostaly název Rototilt - a to proto, že se nekonečně točily a připevnění bylo možné naklánět současně. A pak se výroba začala postupně zvyšovat - celkem Noreco dodalo více než 150 pracovních stolů.
Výrobky však měly spoustu potíží s rotací. "Špatně se řídili a bylo na ně hodně stížností," vzpomíná Stig. Společnost měla také finanční potíže z jiných důvodů, takže prostě neexistovalo tolik prostoru pro manévrování, jak se přiblížila devadesátá léta.

Zrození Engconu

V roce 1990 Stig nabídl, že převezme společnost a bude pokračovat ve vývoji Rototilt. Ale jeho načasování bylo špatné a majitel Noreca chtěl dál dělat věci po svém. Stig odešel z práce a vrátil se domů do Strömsundu. Stále věřil svému nápadu a chtěl ho dále rozvíjet to udělat ještě o krok dále.
A s tím se narodil Engcon. Noreco zkrachovalo o pár let později.
„Vzal jsem si své myšlenky sebou a chtěl je vylepšit. Můj bratr Ulf přišel na palubu jako tichý partner, ale nadále řídil společnost osobní přepravy. Osobně jsem viděl problémy s Rototiltem a stále jsem chtěl tento produkt zlepšovat, “pokračuje Stig. „Ale to nebyl tak snadný úkol,“ vzpomíná.
Bylo těžké přimět Rototilt aby fungoval tak jak má. Jednou z problémových oblastí byla hydraulika, takže Stigovým řešením bylo nastavení kompletně mechanicko-elektrického rotátoru. Kdyby to fungovalo, bylo by to levnější a jednodušší. Nefungovalo to. Po mnoha tocích a rozjíždění se vrátil k hydraulickému řešení, které se stále používá.
"Věci byly tehdy těžké, už na začátku 90. let. Prvních několik let jsme strávili vývojem produktu a z toho nebylo možné vydělat peníze. Moje osobní dluhy rostly," říká Stig. "Dva roky jsem byl bez příjmu a v září 1992 jsem potřeboval peníze, takže jsem začal pracovat pro společnost v Dorotéi."
Stig nepracoval v Dorotea dlouho, než si uvědomil, že v něm není skutečná budoucnost. Jeho práce v podstatě zahrnovala snížení počtu zaměstnanců a o Vánocích 1992 se vrátila jeho touha rozběhnout a spustit projekt Engcon. Navázal nové kontakty a v roce 1993 se k engcon připojil designér Kjell Högberg, jeden z jeho kolegů v Noreco.
"Kjell navrhl současné řešení a byla vyrobena EC20. Nebylo mnoho lidí, kteří o něj měli zájem, a moc se neprodávalo. Produkt nebyl vyzkoušen a prototyp nebyl zcela spolehlivý, ale byli jsme nuceni rozběhnout a provozovat , “říká Stig.

Těžké začátky 

Když chtěl Stig chtěl začít uvádět na trh nový EC20, jeho matka a několik dalších rozeslalo babídky  10 000 potenciálním zákazníkům.
50 odpovědělo a pět skutečně nakoupilo.
Zpočátku jsme byli velmi nespolehilví v dodávání produktů ," připouští Stig. Někteří zákazníci byli trpěliví, zatímco jiným došla trpělivost a šli ke konkurenci,"vzpomíná Stig. Ale někteří z nich se ukázali jako skuteční přátelé.. Harry Persson, první, kdo si koupil tiltrotátor, trval na tom, že fakturu by měl obdržet v roce 1993. Dodávka byla odhadována na začátek roku 1994. Zcela náhodou Harryho žena, která se zabývala financemi, skutečně zaplatila účet brzy a peníze byly použity na dokončení tiltrotátoru. V lednu však Degerberga Grus och Schakt chtěl rotátor. Harry se rozhodl, že na rypadlpočká, takže zákazník obdržel (a zaplatil) Harryho pracovní desku. Po všech těchto letech se Stig usmívá při vzpomínce na rotátor, který prodal dvakrát, a Harry cítí, že hrál svou roli v úspěchu Engconu.
V této době pro společnost pracovali pouze dva lidé: Stig Engström a Jocke Markusson. Monica Engström začala pracovat pro společnost na podzim roku 1993 a v roce 1994 se k týmu připojil Håkan Wiik. Rozdělení práce bylo jasné: Håkan provedl prodej, Stig a Jocke montovali v dílně a Monica sledovala čísla.
V počátcích jsem nebyli schopní dodržovat termíny dodávek. Velmi jsme se však starali dodávali produktu ve nejvyšší kvalitě a také jsme okamžitě řešili problémy našich zakázníků a to i v terénu. To bylo velmi důležité a je to pro nás důležité i teď.

Tiltrotátory byly v zahraničí ještě míň známí než  ve Švédsku. ​Stig si toho všiml, když byl v roce 1995 v Baumě nedaleko Mnichova. Je to obrovský veletrh a Stig se tam rozhodl při příštím veletrhu  1998 vystavovat . V listopadu 1997 Engcon chtěl zarezervovat místo na květen 1998.  Agent si nebyl úplně jistý, že si místo najdou, protože Engcon se přihlásil pozdě.
Ale dělali, co bylo v jejich silách, a nabídli společnosti místo poblíž východního vchodu vedle stánku Caterpillar. „Někdy máš víc štěstí, než si opravdu zasloužíš,“ vzpomíná Stig. "Vzali jsme nabízené místo a pokaždé si ho zarezervovali."
Mířit na veletrh při velmi napjatém rozpočtu je docela zážitek. Poprvé si společnost vypůjčila výstavní markýzu, která byla zabalena do Stigova Audi 100 spolu s výstavními materiály a tiltrotátorem. Stig odřízl nohy z markýzy tak, aby se vešly, a nakonec veselá skupina narazila na cestu. Mise byla úspěšná, demonstrace tiltrotátoru pomocí najatého rypadla s modro-žlutým kbelíkem přilákala mnoho lidí a Engcon skončil na obálce časopisů kontraktorů z veletrhu.

Směrem vzhůru 

Engcon zaměstnával v roce 1993 3 lidi a v roce 1999 dosáhl obratu 600 000. V roce 1999 společnost zaměstnávala dvanáct lidí a nadále rostla. V roce 2008 asi sto lidí pracovalo pro Engcon a společnost měla obrat 535 milionů. Ačkoli obrat poklesl během úvěrové krize v roce 2009, Engcon byl jmenován Marathon Gazelle pro rok 2009 Dagens Industri. Výzvy, kterým společnost čelí, jsou nyní trochu jiné, ale není o nic méně složité se s tím vypořádat.  

Práce na mezinárodní iniciativě Engconu  neúnavně pokračuje. Krize, kterou prošla společnost i všichni ostatní, je přesto poněkud dočasná - musíte jednat správným tempem a pokračovat v jízdě vpřed.

„Myslím, že musíš mít tu správnou míru bojovnosti, věřit ve své cíle a neodchylovat se od nich. Kombinovat to s pozitivním přístupem a setřást překážky, nakonec se tam dostanete. Funguje to "

   
Máte zájem o naše služby?

Odesláním požadavku souhlasíte se zpracováním osobních údajů.